Toidu valmistamise vahendid.

Paljudes autocampides on olemas köögid koos pliitidega, aga mitte alati. Vajadusel tuleb toitu valmistada kaasa võetud priimusel või pliidil. Endistes sotsmaades on väga levinud nn. „Poola tüüpi“ kahekohalised matkapriimused, kus madala gaasiballooni külge ühendatakse gaasipõleti. Saadaval on ka kuivpõletusaine ja ka bensiiniga priimuseid-pliite.

priimus Kõige lihtsam ja mugavam lahendus minu arvates on Gampingazi gaasipriimus kus väike gaasiballoon (tüüp c206) keeratakse priimuse alla. Ühele-kahel väikesele perele saab sellega toidu kergesti valmis teha. Gaas ei tahma potte, priimus ise on pisike ja kerge. Balloone on kõikjalt saada: ehituspoodidest, matkapoodidest, marketitest ja osadest bensiinijaamadest. Toidu valmistamisel ühele perele kulub 1-2 ballooni nädalas. Balloonid soovitaks Eestist kaasa osta, siis ei pea võõral maal otsimise peale aega kulutama.
Osadel priimustel on gaasileegi ja poti vahelisel alal, ümber leegi tuulevari. See on väga mugav ja vajalik asi. Tuulise ilmaga võib vee keema mineku aeg pikeneda kordades, sest suur osa soojust puhutakse lihtsalt kõrvale. Spetsiaalse tuulevarju puudumisel asetage priimus tuulevaiksesse kohta. Vajadusel asetage, tuuletõkkeks, priimuse kõrvale külili pandud tool, mõni kast, või kasvõi papitükk. Samas jälgige ka tuleohutusnõudeid. Tuule suunda on kõige lihtsam kontrollida "märja näpu" meetodil.

Toidunõud.

Toidunõud olgu kerged ja mittepurunevad. Kui matkate matkaauto või haagissuvilaga, siis võite õhtusöögi kõrvale joodavat veini nautida ka kristallpokaalidest, aga telgiga rännates on parem klaasist nõudest loobuda. Topsid, taldrikud võiksid olla sellised, et neid saab üksteise sisse panna. Nii võtavad nad vähem ruumi.
Spetsiaalseid matkanõusid pole mina automatkal kasutanud, aga kellel on nad olemas, siis on nad igati asjakohased.
Toidu valmistamiseks tasuks kaasa võtta kaks potti või kastrulit. Ühele kuni neljaliikmelisele perele on piisav kaheliitristest pottidest. Olen kasutanud ka ühte liitrist kõige lihtsamat elektrilist kiirkeetjat. Hommikul hügieeniprotseduure tehes on võimalik pesuruumis sellega kohvivesi kiirelt keema ajada. Samal ajal võib priimuse peal juba pudru tarbeks vesi soojeneda.
Kaasa peaks võtma igale inimesele ühe supi ja ühe praetaldriku (võib võtta ka ainult supika), ühe joogitopsi või kruusi, noa, kahvli ja lusika.
Lisaks paar taldrikut või kaussi leiva, snäki ja puuviljade jaoks. Supi tõsmiseks tuleks kaasa võtta üks plastmassist kulp.
Tasuks kaasa võtta ka üks suurem kauss, kuhu sisse panna mustad nõud kui lähete neid pesema. Vajalikud on ka nõudepesulapp või hari, nõudepesuvahend ja kuivatusrätik.
Võib kasutada ka ühekordseid nõusid, aga mugavam on veidi toekama varustuse abil oma toitu nautida. Samas tekitavad need ühekordsed nõud palju prügi ja pole mitte kõige keskonnasõbralikumad.

Külmkast.

Külmkaste on elektrilisi ja eelnevalt sügavkülmikus jahutatavate padrunite abil toimivaid.
Automatkale soovitaksin elektrilisi. Elektrilist külmkasti soetades oleks parem osta selline, mis töötab nii 12 kui 220V pingega. Autoga sõites toimib 12V kast kenasti, aga autocampis paigal olles saab auto aku poole päevaga tühjaks, kui külmkast järel on. Kui teil on autocampis kasutada elektriühendus, on külmkast mugav tavalisse vooluvõrku lülitada. Kui 220V kasutatavat külmkasti pole, on võimalik osta ka 220V->12V üleminekuadapter. Parem oleks, kui adapter oleks siiski sisse ehitatud.
Külmkasti suuruseid on erinevaid. Tavalised külmkastid mahutavad 24-28 liitrit. Tavaline külmkast ei jahuta toitu alati +2-4 kraadini nagu tavaline külmkapp. Enamasti jahutab külmkast sisu 15-20kraadi ümbritsevast temperatuurist jahedamaks. +40 kraadi juures on külmkastis ikkagi 20 kraadi sooja. Arvestage seda toidu säilitamisel.
Osadel külmkastidel on ka toidu soojas hoidmise funktsioon. Kui vastav lüliti teise asendisse panna, siis kast soojendab sisu paarkümmend kraadi üle välistemperatuuri. Kasti kasutamisel jälgi selle lüliti asendit.
Osadel külmkastidel saab elektrijuhet ära võtta. Siis on oluline mis pidi juhe uuesti, kasti küljes olevasse pessa, ühendatakse. Pluss ja miinus peavad minema õiget pidi.
Külmkasti ei tohi teiste pakkide alla matta. Õhk peab saama vabalt vastavatest avadest liikuda.  Arvesta seda ka siis, kui külmkasti auto pakiruumi paned.
Külmkastide tootjaid on palju. Elektriliste külmkastide hinnatase jääb kõikide puhul üldiselt üle 1000 krooni. Üheks lipulaevaks selles valdkonnas on kindlasti Campingaz. Samas toimivad ka teiste tootjate kastid täiesti rahuldavalt.