Autocamp.ee tänab Raivo Tulvat kes kirjutas Luxembourgi artiklid.

Riik. Vaatamata oma väikesele pindalale ( 2586 km2) ja rahvaarvule (502 000 el.) on Luxembourgi Suurhertsogiriik väga mitmekesine ja huvitav ning väärib kindlasti külastamist. Jõukuse poolest on tegu maailma kolmanda riigiga jäädes alla vaid Lichtensteinile ja Katarile. See paistab välja ka keskmisest edevamas autopargis. Pealinnas, Luxembourgis elab 90 000 elanikku.  Luxembourg on üks Euroopa Liidu keskusi. Siin asuvad Euroopa Kohtu, Europa Kontrollikoja, Eurostati, Euroopa Liidu tõlkekeskuse peakontorid. Samuti asuvad siin Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi sekretariaadid. Lux on ka üks maailma finantskeskusi siin asub üle  150 panga ja finantsasutuse esinduse. Ka ühe maailma suurima ettevõtte, terasekontsern Arcelor Mittali peakontor paikneb siin. Suurhertsogiriik on Euroopa Liidu eelkäija Euroopa Söe ja- Teraseühenduse asutajaliige.  Prantsuse peaminister ja EL ja NATO idee algataja Robert Schuman on Luxembourgis sündinud.
Luxembourgi rahaühik on Euro. Kaardimakseid saab teostada kõikjal. Kõrge elatustase jätab oma märgi loomulikult ka hindadele mis on keskmisest Euroopa tasemest kõrgemad. Samas jälle autokütus on odavaim Euroopas.

Luxembourgi riigipea on Suurhertsog Henri, peaminister Jean-Claud Juncker ja valitsev usk katoliiklus. Riik saavutas sõltumatuse 1839 aastal. Pealinna mainiti esmakordselt aastal 963.

Inimesed. Luxembourg on ka rahvastikuliselt väga mitmekesine. 45% elanikest on sisserändajad. See on suurim näitaja maailmas. Valdavalt on siiski tegu EL institutsioonide ja finantsasutuste töötajatega kuid peale kohalikke on suurim rahvusgrupp portugallased - 15% elanikonnast. Ka itaallasi ja hispaanlasi on palju.
Riigikeeli on kolm, prantsuse, saksa ja letseburgi. Viimane on saksa dialekt ja selle rääkijaid on u. 250 00 inimest. Põhiline suhtluskeel on prantsuse keel. Riigi idaosas, Saksamaa piiriääres aga saksa keel. Ka inglise keelt mõistetakse pea igal pool

Loodus. Pinnavormide poolest on Luxembourg väga mitmekesine. Lõunas laiuvad tasandikud muutuvad riigi põhjaosas mägisteks Ardennideks. Kagus, Moseli jõe orus aga laiuvad küngastel viinamarjaistandused.

 

Turvalisus.  Luxembourg on väga turvaline. Öistel tänavatel liikumine ei tekita probleeme. See aga ei tähenda, et ei peaks olema siiski ettevaatlik. Kehtivad üldised reeglid, ära jäta väärtuslikke asju autosse, ära kanna rahakotti pükste tagataskus ja ära demonstreeri oma varandust. Kui ni käituda jäävad reisist vaid meeldivad mälestused.
Ühistransport. Ühistransport  on puhas ja mugav. Bussi ja rongiühendus on kõigi naaberriikidega. TVG kiirrong sõidab Pariisi Idavaksalisse kahe tunniga. Brüsselini kulub rongiga 2,5 tundi. Ka siseriiklik bussi-  ja rongiühendus on hea.  Lennujaamgi ei asu kesklinnast kaugel. Eestisse paraku otselennuga siit ei saa. Suhteliselt lähedal, 110 km asub Frankfurt-Hahni lennujaam kust saab Ryanairiga lennata Riiga.
Luxembourgi linnas on ainsaks ühistranspordiliigiks buss. Pilet maksab juhilt ostes 1.50 eurot ja kehtib kaks tundi.

Majutus. Kämpinguid on Moseli ääres nii Luxembourgi kui ka Saksamaa poolel päris tihedalt. Suvekuudel sinna kohta saada on aga ilma eelnevalt broneerimata päris keeruline.  
Odavaima öömaja linnas leiab Youth Hostel Luxembourg`ist.  Ühe koha hinnad hakkavad seal 40 eurost.
Hotellide hinnad algavad 50-60 eurost.

Söömine. Luxembourg on tuntud gurmaanide meka. Siit leiab 15. Michelini tärnidega restorani. Kohalik kulinaaria on segu saksa ja prantsuse kokakunstist. Toidukohti on kesklinnas piisavalt kuid siingi kehtib reegel mida kaugemal keskusest seda soodsam hind. Odavaimad on tavaliselt hiina- ja itaalia restoranid.  Ka soodsad hinnad on siiski Eestiga võrreldes siiski kallimapoolsed. Buffè või päevamenüü algavad 10-12 eurost millele lisanduvad tavaliselt joogid.  Praed, pitsad, pannkoogid,salatid  alates 10 eurost, supid 8 eurost. Kohvitass kesklinnas 1,5-3 eurot. 0,5 liitrit Leffe õlut kesklinnas 6 eurot, 0,33 liitrit äärelinnas 2,5 eurot. Luxembourgi parimad kohalikud õllesordid minu meelest  on Battin ja Mousel. Moseli ääres valminud valged veinid ja vahuvein cremant on väga head. Suurem pubide ja restoranide piirkond asub Clauseni linnaosas, all-linnas Alzetti jõe kaldal. Pubid, brasseriid ja restoranid on üldjuhul  avatud südaööni.

Kaubandus. Alustuseks peab märkima, et pühapäeval on Luxembourgi linnas kauplused suletud.  Kella 12. on avatud vaid paar toidukauplust vähekäidavates kohtades.
Kesklinnale lähim kaubanduskeskus Auchan asub Kirchbergi rajoonis Kennedy avenüül. (www.auchan.lu). Kaubanduskeskuse all on ka parkla milles parkimine 2 tundi tasuta.  Kesklinna poed on üldiselt kallimad kuid kaubanduskeskustes saab riideid, jalatseid, elektroonikat ja alkoholi odavamalt kui Eestist. Toidukaubad aga on Eestiga võrreldes  tunduvalt kallimad.