Ööbimiseks autoreisil on mitmeid võimalusi: hotell, külalistemaja, hostel, kodumajutus, autocamp, magamine autos, metsikult metsa all.
Hotell. See ööbimisvõimalus on enamus inimestele tuttav ja olenevalt hotelli klassist maksab ööbimine rohkem või vähem ja välja on kujunenud standardid. Kui olete planeerinud ööbida hotellis, siis tipphooajal võib ette broneerimine olla vajalik. Sellel ööbimise viisil pikemalt ei peatuks.
Kodumajutus. Paljudes riikides on kodumajutus väga levinud teenus. Väga palju pakutakse sellist ööbimise võimalust nt. Poolas ja Horvaatias. Midagi ette kinni panna pole üldjuhul vaja ja ööbimiskoha leiab alati. Siiski ei tasuks otsimist jätta päris õhtupimedusse. Enamasti on turismipiirkonnas teede ääres tubadepakkujad oma teenust pakkuvate siltidega. Peatage auto ja küsige millist tuba või korterit ja mis hinnaga pakutakse. Kui märkate maja peal silte „zobe“, „zimmer“, „noclegi“, “rooms“, siis võite auto kinni pidada ja minna küsima.
Autos. Tavalises sõiduautos ööbimine on suht ebamugav. Osades piirkondades poevad avatud aknast sisse sääsed. Kui aknad kinni hoida, siis läheb sees rõskeks ja niiskeks. Matkaautos seevastu on ööbida väga mugav. Parem on siiski ka matkaautoga peatuda ametlikus autocampis. Osades riikides ei ole ka seadusega lubatud ööbida väljaspool ametlike ööbimiskohti.
Metsikult metsa all. Kõikides riikides ei tohi metsikult ööbida. Jälgima peab ka seda, et ei satutaks eramaale. Näiteks Horvaatias on olnud juhuseid kus eestlased on mitu päeva arestikambris kohtuniku otsust oodanud, kuna nad tabati metsikult telkimas.
Autocampis. Kui Eestis tähendab väljend kämping enamasti väikest majakest kus on võimalik ööbida, siis mujal maailmas tähendab camp ehk kämping matkajatele mõeldud ala kus on võimalik ööbida telgiga, matkaauto või haagissuvilaga. Kämpingus võib olla ka väikesi majakesi mida tähistatakse enamasti nimetusega „bungalow“.
Osades autocampides võib telkimiskoha vabalt valida, osades on platsid nummerdatud ja väljavalitud platsi number tuleb ka registratuuri ütelda. Platsid võivad olla ka erinevate hindadega. Hind sõltub, sel juhul, enamasti platsi suurusest ja asukohast ranna suhtes. 80% campidel platside hinnadiferentsi siiski pole.
Autocampis ööbimise hind koosneb enamasti mitmest komponendist. Igal nö. ühikul on hind: täiskasvanu, laps, telk, auto, matkaauto, elektriühendus, külmkapi rent, turismimaks inimese kohta. Maksate nende asjade eest mis teil on või mida tarbite. Päris väikesed lapsed on enamasti tasuta. Olen kohanud ka variante kus tasutakse ainult iga inimese eest ja telgi ning auto raha eraldi maksma ei pea. Mõnel pool maksate iga inimese eest ja platsi eest. Hinnatase on riigiti erinev. Kolmeliikmelise pere puhul on see Poolas ja Slovakkias tavaliselt vahemikus 150-350 krooni. Horvaatias ja Ungaris 250-600 krooni. Maksmine toimub tavaliselt lahkudes.
Kui jõuate autocampi, siis minge julgelt registratuuri (reception) ja küsige hindu. Paluge ka luba territooriumil ringi vaadata, enne kui otsustate kas tahate sinna jääda. Alati seda ka lubatakse. Vaadake kas campis on sellist telkimiskohta kuhu tahaksite oma telgi panna. Vaadake üle rand, sanitaarruumid, mänguplatsid jms. Kui tundub, et kõik sobib, siis minge registratuuri ja kirjutage ennast sisse. Registratuuris küsitakse enamasti kõikide ööbijate dokumente. See on vajalik campipidajale aruannete tegemiseks riigile. Üle pooltes campides jäetakse ühe või kõigi inimeste dokumendid registratuuri kogu teie campis viibimise ajaks. Tasuks kaasa võtta nii ID-kaart kui pass, siis saate ühe rahulikult hoiule jätta ja teine jääb teile.
Lahkumise päeval kehtib enamasti kella 12-e reegel. Peale keskpäeva lahkumisel tuleb maksta ka järgmise öö eest. Kui tahate pealelõunaks randa jääda, siis saab enamasti teha nii, et asjad ära pakkida, ennast 12-ks välja kirjutada ja siis lihtsalt veel randa jääda. Küsige väljakirjutamise aja kohta registratuurist järgi, mõnes campis võib ka pealelõunal ennast välja kirjutada.
Suuremates campides antakse teie telgile ja autole vastavad sildid. Telgi oma saate telgi külge riputada ja autokaarti peate näitama campi väravast sisse sõites. On olnud kasutusel ka käepaelad.
Autocampi pakutavad teenused. Hinna sees on harilikult wc ja duššide kasutamine, nõude- ja pesupesemise kohad ja joogivee võtmise võimalus. Ühel juhul olen kohanud ka seda, et dušši kasutamine oli korramaksuga, aga see on väga erandlik. Üldjuhul on sanitaarruumide kvaliteet väga hea. Uuemates ja väiksemates autocampides on sanitaarruumid kohati kaunimad kui paljudel inimesel kodudes. Eriti hea mulje on jätnud Horvaatia, Ungari ja Põhjamaad.
Paljudes riikides on hinna sees ka köögi kasutamine (Slovakkia, Ungari, Poola). Horvaatias nt. kööke pole. Siiski ei saa alati kindel olla, et nendes riikides kus tavaliselt köögid autocampides on, nad seal ka alati olemas on. Köögis on alati kaks asja: kraanid ja pliidid. Sõltuvalt campist on olnud ka kiirkeetjaid ja mikrolaineahjusid. Köökides ei ole nõusid, need peavad endal kaasas olema.
Raha eest saab paljudes autocampides kasutada pesumasinat ja külmkappi. Hinnatase on umbes 30-50 krooni pesukord ja ka ööpäev külmkapi kasutamist on samas suurusjärgus.
Elektriühenduse eest tuleb enamasti maksta päeva tasu, mis jääb harilikult paarikümne krooni kanti. On ka campe kus elektri kasutamine on hinna sees. Elektri tarbimiseks tuleb kaasa võtta pikendus, sest enamasti ei ole elektrikilbid kohe sinu telgiplatsi kõrval. Üks kilp on mitme platsi peale. Umbes 20m. pikendusejuhtme olemasolul ei tohiks kunagi hätta jääda.
WiFi ühendust on suht kaootiliselt, aga selles osas õnneks asi vaikselt paraneb. Kindlalt selle peale loota küll ei maksa.
Suuremates autocampides on ka väikesed poed ja puuviljade müügiletid. Horvaatias saab enamasti osta ka koduveini.
Kui autocamp ei ole mõne veekogu ääres, siis on sageli campis bassein. Tihti on campides laste mänguväljakuid või mängutubasid. Osades on lausa iga päev lastele mõeldud programm - etendused, multikaõhtud või minidiskod. Mere ääres saab kas campis või kusagil lähedal laenutada vesijalgratast, sõita mootorpaadi sabas banaaniga või lennata langevarjuga.
Kuidas valida oma telgile autocampis kohta? Lõuna-Euroopa riikides kehtib reegel - parim plats on see kuhu päike ei paista. Eriti Vahemere ääres, kus õhutemperatuur tõuseb kõrgele ja päike hammustab valusalt, on varjuline koht, kuhu päikese eest peitu pugeda, hinnas. Päevitada saab mere ääres nii palju kui kulub. Telgis või telgi juures püütakse ikka varju leida. Platsi valides jälgige ilmakaari. Päike tõuseb ikka idast ja loojub läänes. Keskpäeval asub päike lõunas. Kui täiesti varjulist kohta pole, siis hea kui vari oleks vähemasti hommikul. Enamus inimestele meeldib hommikuti magada.
Kui autocampis on pood või söögikoht, siis peaks arvestama sellega, et nende ümber on liikumist õhtul kauem ja hommikul varakult. Väga ergu unega inimesi võib see häirida, samuti väga varaseid uinujaid. Receptioni lähedal on ka liikumist rohkem, osad lahkujad hakkavad sõitma väga vara hommikul ja lahkuvate autode hääl võib osasid inimesi häirida.
Vaadake ka sanitaarruumide kaugust telgist. Kes kindlasti öösel wc-s peab käima (nt. rasedad või lapsed) võiks valida telgikoha san. ruumidele lähemale.
Telgi paigaldamisel jälgige et telgi vahetusse lähedusse (ca. 1m) ei jääks mõnd sipelgapesa. Tänapäevastesse telkidesse sipelgad sisse ei saa, aga lauale võivad ronida küll. Jälgige ka seda, et te oma laagerdamise käigus ei puistaks-tilgutaks sipelgate silmis head ja paremat telgi sissepääsu ette. Prügi hoidke telgist veidi eemal kilekotis, mida igapäevaselt tühjendate. Sipelgad saavad 90% oma toidust loomakasvatusest- puu otsas asuvatest lehetäide farmidest. Seega pole teie toidujäägid neile sugugi eluliselt tähtsad, aga mõnusaks magustoiduks igati sobivad.
Telgi paigaldamisel jälgige ka pinnast. Paljudes kohtades on pinnases palju kive ja vaiade maasse löömine raske. Tasuks kaasa võtta väike matkakirves ja mõned 250-300mm pikkused naelad. Naelad saate kirve tagumise poolega lüüa vaiaks sinna, kuhu tavaline vai kohe kuidagi sisse minna ei taha. Vaadake et külje alla ei jääks suuri kive ja maapind ei oleks pea suunas allapoole kaldu.
Autocampi reeglid. Osad nendest reeglitest on receptionites ka kirja pandud, osad kujunenud heaks tavaks.
Telki paigaldades ära roni teistele selga elama. Jäta kõigile hingamisruumi.
Pea kinni öörahust. Paljudes campides on see ka kodukorras kirjas. Üldiselt peaks vaikust hoidma õhtul alates üheteistkümnest kuni hommikul seitsmeni. Kui võimalik planeeri oma tulemised minemised ja kärarikkamad toimetused muule ajale. Kui siiski pead lahkuma väga vara või jõuad hilisõhtul, siis toimeta vaikselt ja austa teiste inimeste soovi magada. Mõnedes autocampides on lausa reeglites kirjas, et öörahu ajal territooriumil autoga ei sõideta.
Autocamp ei ole koht kus end täis juua ja räusata. Väike õlu, vein või ka kangem naps õhtusel ajal on igati asjakohane, aga maani täis, lärmav, võõraste telkide otsa koperdav ja tüli noriv tegelane ei meeldi kellelegi. Eestis on mõned autocampid ja telkimisalad kujunenud odavateks läbukohtadeks, aga mujal maailmas see nii ei ole.
Korista enda järelt. Ära loobi sodi maha. Köögis või nõudepesukohas jäta endast maha kraanikauss või laud mida oleks meeldiv kasutada järgmisel matkajal.
Ole sõbralik ja abivalmis. Kui keegi palub abi, siis aita kui saad. Üldiselt on automatkajad ääretult sõbralikud, mõistvad ja abivalmid inimesed. Ära karda abi või nõu küsida kui vaja.